Ensimmäinen kunniapuheenjohtaja Koivurinteen Erälle

Koivurinteen Erän vuosikokous nimitti yksimielisesti Mauri Piirosen seuran ensimmäiseksi kunniapuheenjohtajaksi.

Mauri on luotsannut Koivurinteen Erää vuodesta 2007 kun seura oli alkutekijöissään, ilman rahoitusta ja kalustoa. Sinnikkäästi ja johdonmukaisesti Maurin johdolla seura on kasvanut ja laajentanut toimintaansa metsästyksen ja riistanhoidon saralta myös majoitus- ja muonituspalveluihin. Tämän on mahdollistanut aktiivinen joukko seuran jäseniä ja vapaaehtoisia - yhteistyössä on voimaa! Koivurinteen Erä on nykyisin tunnettu ja vakavarainen vaikuttaja joka toimii sekä Viekin kylällä, että Lieksassa ja Nurmeksessa.

Maurin johdossa Koivurinteen Erä on myös saanut kansallista tunnustusta, kun seura valittiin vuoden metsästysseuraksi vuonna 2018. On helppo todeta, että ilman Maurin tarjoamaa osaamista ja lukemattomia työtunteja Koivurinteen Erän historia olisi huomattavan erilainen.

Nimitys kunniapuheenjohtajaksi on seuran tapa osoittaa kunnioitusta ja kiittää Mauria korvaamattomasta panoksesta Koivurinteen Erän eteen.

 


Alla kuva Koivurinteen Erän järjestämästä ruokatarjoilusta Lieksan Lehden juhliin vuonna 2022.